Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Brněnský rok sportu startuje štafetou se světovým rekordmanem Svozilem

Publikováno: 6. 4. 2018 | Autor: Jaroslav Kára

Jediný československý plavec v historii držel světový rekord. Stalo se tak 1. května 1957 v Piešťanech a maximum vytvořil na sto metrů prsa časem 1:12,7 minuty Vítězslav Svozil. Ten se v pondělí dožívá úctyhodných 85 let a právě proto v tento den v poledne startuje Brněnský rok sportu.

Slavnostně začne akcí Plavu, plaveš, plaveme v Základní škole Milénova, kde v roce 1968 otevřel první školní bazén. „A do vody se ponoří i Svozil, který stále plave, a změří síly se štafetami dětí, jejichž věk dává dohromady také 85 let," přiblížil realizátor projektu Brněnský rok sportu Vladimír Koudelka.

Po závodě následuje beseda, které se vedle Svozila zúčastní také další osobnosti: gymnastka Věra Růžičková, která letos slaví devadesáté narozeniny, cyklista František Jursa a fotbalista Karel Kroupa starší.

Mezi další akce Brněnského roku sportu patří v květnu. Když se řekne Závod míru a Milčovo kolečko, v červnu pak Zbrojovka je lepší nebo II. Československé všecyklistické hry.

Akci pořádá Městský sportovní klub Brno, společnost STAREZ-SPORT. a. s. a podporuje ji město. „Raduji se z toho, že se projektu aktivně zúčastní i ti, jejichž jména zůstávají v některých případech ukryta už jen v historických přehledech a síních slávy naše sportu. Přitom jsou stále aktivní a svým přístupem k životu mohou být příkladem a motivací nejen pro nejmladší brněnskou generaci,“ uvedl první náměstek brněnského primátora Petr Hladík.

Letošní výročí
1928 – druhou zlatou olympijskou medaili pro Československo získal gymnasta Ladislav Vácha ze Sokola Brno I
1938 – v Brně se uskutečnily I. československé všecyklistické hry
1948 – první start cyklistického Závodu míru
1958 – na Masarykově okruhu poprvé závodily sajdkáry
1978 – fotbalisté Zbrojovky Brno vybojovali historicky jediný mistrovský titul
1988 – Jindřich a Jan Pospíšilové získali poslední dvacátý titul mistrů světa v kolové

Autor: Jaroslav Kára
Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/brnensky-rok-sportu-startuje-stafetou-se-svetovym-rekordmanem-svozilem-20180406.html