Věra Růžičková

olympijská vítězka z Londýna 1948

*  10. 8. 1928

Věra Schuláková, provdaná Růžičková, se narodila 10. srpna 1928 v Brně.

Sportovní kariéru začala jako skokanka do vody v Klubu vodních sportů Brno a jejím největším úspěchem bylo 2. místo na mistrovství republiky (vítězkou se stala Marie Čermáková, pozdější trenérka olympijské vítězky Mileny Duchkové). Úspěchy měla také v košíkové, kterou hrála v prvoligovém SK Židenice. Nakonec se ale rozhodla pro sportovní gymnastiku, se kterou prožívá celý svůj život.

Jako členka Sokola Brno I se zúčastnila olympiády 1948 v Londýně, kde přispěla k vítězství družstva žen. V neoficiální klasifikaci jednotlivkyň získala šesté místo. Nemalou zásluhu na tomto úspěchu měl její manžel a trenér Jiří Růžička.

Po narození prvního syna v roce 1949 se začala věnovat trenérské práci. Vedla i přípravu naší juniorské reprezentace a podílela se na přípravě anglických gymnastek. Byla činná jako mezinárodní rozhodčí a po roce 1989 se podílela na obnově sokolské činnosti. Pracovala v předsednictvu Odboru sportu České obce sokolské,  jako náčelnice Sokola Brno I a jako místostarostka Světového svazu sokolstva.

V současné době stále působí v sokolském hnutí a je místopředsedkyní jihomoravského Klubu českých olympioniků. Je členkou Sportovní síně slávy města Brna, držitelkou Ceny Jihomoravského kraje, Ceny Českého olympijského výboru FAIR PLAY za celoživotní činnost ve sportu a řady dalších ocenění. Poslední březnový den roku 2016 byla uvedena do Síně