Zdeněk Václavík

*19. února 1937

Bývalý volejbalista Zbrojovky Brno, asistent trenéra volejbalistů Československa na olympijských hrách 1980 v Moskvě, a také jeden z hlavních zakladatelů českého plážového volejbalu Zdeněk Václavík, se narodil 19. února 1937. Jako hráč pomohl volejbalistům Zbrojovky kromě pěti mistrovských titulů vybojovat i vítězství v Poháru mistrů evropských zemí v roce 1968. Na trenérské lavičce společně s Karlem Lázničkou v roce 1990 přivedl brněnský volejbal k zatím posledními titulu domácího mistra.

Nad svou reprezentační trenérskou kapitolou na olympijských hrách v Moskvě jen mávl rukou. "Dostal jsem se k nároďáku spíš náhodou. Československo se na hry nekvalifikovalo přímo, ale řada západních států olympiádu kvůli sovětské agresi v Afghánistánu bojkotovala. Takže nás vzali dodatečně. Dělal jsem asistenta Pavlu Schenkovi," vrací se Václavík ke krátké epizodě. Volejbalisté skončili na olympiádě v Moskvě na osmém místě.

Hned po revoluci v roce 1989 pokládal základy plážového volejbalu. "Chtěli jsme pomoci šestkovému volejbalu, kterému ve světě kralovali Američané. Jeden přední japonský trenér prohlásil, že jsou nejlepší a nejšikovnější proto, že hrají v Kalifornii na písku. Brali jsme to jako dobrou přípravu na sezonu," připomenul Václavík začátky beach volejbalu, který se postupně popularitou srovnal se šestkovým volejbalem.

Ke sportu přivedl Zdeněk Václavík i své děti. Dcera Klára byla dlouholetou českou reprezentantkou v plavání a syn Jan se řadil k předním volejbalistům v české extralize a nyní je asistentem trenéra v Ostravě.